środa, 28 listopada 2012

W ogródeczku jeżyk śpi

Nasz dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy bardzo różnorodnie. Jedni zabrali się od samego rana do kolorowania jeża...

... a jeszcze inni zainteresowali się zwyczajami jeża i samodzielnie oglądali na laptopie prezentację multimedialną o tym zwierzęciu oraz obejrzeli krótki film przyrodniczy o nim.


Po śniadaniu natomiast mieliśmy dwa emocjonujące wydarzenia. Jednym z nich było obejrzenie wspólnie misiowej wystawy, na której wisiały prace Dzieci i Rodziców oraz uroczyste wręczenie podziękowań i upominków.


Drugim ważnym w naszej grupie wydarzeniem były urodziny naszej koleżanki, Jaśminki. Z tej okazji zaśpiewaliśmy jej Sto lat oraz złożyliśmy najpiękniej jak umieliśmy urodzinowe życzenia. Jaśminka za to odwdzięczyła się nam słodkim poczęstunkiem w postaci pyyyyysznych cukierków.


Po powrocie do sal czekała nas już przygotowana kolejna przygoda z Metodą Dobrego Startu M. Bogdanowicz, w której tym razem głównym bohaterem był oczywiście jeż.
 

Zaczęliśmy od zabawy na orientację w schemacie ciała do piosenki Tańczymy labada, w której trzeba było trzymać się za wymienioną część i tańczyć nogami do przodu. Musimy się pochwalić, że nawet jak doszliśmy do naszych stóp i tańczyliśmy trzymając się za nie, nikt się nie wywalił!
Po małej rozgrzewce, usiedliśmy  w kółeczku żeby porozmawiać na temat oglądanego uważnie obrazka, a potem o wysłuchanej piosence. Mówiliśmy sobie m.in.:  jak wygląda dokładnie jeż i co robi na obrazku, o kim jest piosenka i o co w niej dziecko prosi jeża. Każdy z nas potrafił powiedzieć dlaczego lepiej nie podawać rączki jeżowi. Dużo zastanawialiśmy się jakie rośliny i jakie przedmioty kłują jak kolce jeża- niektórym udało się świetnie wymyśleć różę oraz kaktusa z roślin, a szpilki z przedmiotów. Ćwiczyliśmy kończenie zdań typu: mały jeżyk- duży... (jeż), mała rączka- duża...  (ręka), mały ogródek- duży... (ogród), co wcale nie było dla nas takie łatwe, ale i z tym zadaniem świetnie sobie poradziliśmy. Jako małe i mądre zuchy bez problemu dzieliliśmy wybrane wyrazy (śpi, jeżyk, rączka, ogródeczek) na sylaby, klaszcząc, a także szukaliśmy rymów w słowach słuchanej piosenki o jeżyku.

Trochę się przy tym wszystkim zasiedzieliśmy więc postanowiliśmy się poruszać w zabawie w małe jeżyki, które chodzą po lesie.
Po zabawie, zapoznaliśmy się ze wzorem graficznym do piosenki i wspólnie doszliśmy do wniosku, że narysowane kreseczki przypominają nam kolce jeża z obrazka. Ponadto poznaliśmy nowe słowo określające ułożenie kresek na kartce- ukośne.
Jak już zapamiętaliśmy wzór oraz tekst i melodię piosenki, każdy z nas dostał kartkę z ukośnymi kreskami o różnych fakturach: gładkich i szorstkich oraz z różnymi kolorami (czerwony, żółty, niebieski, zielony, różowy, pomarańczowy),- rysując na nich paluszkami (jednej ręki, drugiej, na zmianę: raz jednej a raz drugiej) śpiewaliśmy naszą piosenkę o jeżyku. Potrzebne było do tego duuuuże skupienie, ponieważ każda głowa musiała pamiętać o rysowaniu kresek od góry do dołu i o żadnej nie mogliśmy zapomnieć!
Gdy się z tym uporaliśmy, dla poćwiczenia naszej zręczności oraz koncentracji, każdy z nas dostał drewniane patyczki w celu dokładnego ułożenia ich na naszych ukośnych kreskach tak, aby nie spadały i świetnie nam się to udało! Skupienie całej grupy było niesamowite, a co dopiero zapał do pracy! Gdy patyczki były poukładane, zaśpiewaliśmy piosenkę rysując po nich paluszkiem.
Na pożegnanie z naszą jeżową piosenkę, zrobiliśmy sobie grupowy masażyk dziecięcy, w którym śpiewając rysowaliśmy ukośne kreski ze wzoru na plecach kolegów i koleżanek. Po czym każdy posprzątał po sobie patyczki i karty ze wzorami i poszliśmy bawić się dowolnie w naszej sali.
Chętne dzieci interesowały faktury kresek więc jeszcze raz porozkładały sobie je na dywanie i dotykając, nazywały ich kolory oraz czy są szorstkie czy gładkie.


I tak nam upłynęła pierwsza połowa dnia.
Rodziców zapraszamy do fotogalerii naszej grupy, gdzie znajdują się zdjęcia z dzisiejszych zajęć wg Metody Dobrego Startu (zakładka Nasz przyjaciel jeż) oraz reportaż fotograficzny z wydarzenia dotyczącego misiowej wystawy (zakładka Święto Misia)!
Ponadto, zachęcamy do wspólnego wyklejania jeżykowego wzoru w domu oraz jednoczesnego śpiewania piosenki i rysowania wzoru palcem, co zaprocentuje w przyszłości w czasie nauki szkolnej!





wtorek, 27 listopada 2012

Jeżowe newsy

Wtorkowe spotkanie z panem jeżem chętne Dzieci rozpoczęły od oglądania książek dotyczących tego zwierzęcia, opowiadając przy tym wesoło własne historie ułożone na podstawie książkowych ilustracji.





Jeden z naszych kolegów przyniósł do przedszkola książeczkę na podstawie wiersza J. Brzechwy Jeż, którzy wszyscy razem poczytaliśmy sobie jeszcze przed śniadaniem. Na rozruszanie zaczarowaliśmy się sami w małe jeżyki, które chodziły po lesie, ale gdy spotkało je jakieś zagrożenie w postaci wilka lub lisa, szybko potrafiły zwinąć się w jeżową kuleczkę.




Na rytmice natomiast przypomnieliśmy sobie naszą piosenkę o rudej koleżance jeża, wiewiórce. Razem z panią Izą nauczyliśmy się pokazywać do śpiewanych treści, a w nagrodę małe wiewiórki, w które się zamieniliśmy, mogły przejść przez wejście do dziupli.





Podziękowania

Dzisiaj otworzyliśmy wystawę prac Dzieci i Rodziców z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, który był 25 listopada. Prace można obejrzeć w przedszkolnym holu.  



Małym artystom i ich Rodzicom należą się oklaski za trud jaki włożyli w swoje pracę, pomysłowość oraz poświęcony czas- gratulujemy wyników!

A w dowód wdzięczności, jutro uroczyste wręczenie Dzieciom dyplomów z podziękowaniem oraz mały upominek. Życzymy zarówno Dzieciom, jak i ich Rodzicom dalszych sukcesów na polu artystycznym!


poniedziałek, 26 listopada 2012

Początek jeżowej przygody

Na samym początku tygodnia rozpoczęliśmy nową przygodę przyrodniczą, tym razem dotyczącą jeża. Z chętnymi dziećmi zorganizowaliśmy małą wystawę przyrodniczą na temat tego zwierzęcia z kolcami, do której musieliśmy wybrać odpowiednie ilustracje i zdjęcia. Była to świetna okazja do dzielenia się swoją wiedzą z innymi.




Przeczytaliśmy sobie też krótką bajkę pt. Jeż i zając, w której jeż okazał się bardzo sprytnym zwierzęciem. Gdy wszystkie nasze koleżanki i koledzy przybyli do przedszkola, postanowiliśmy razem się też pobawić w "jeżowe" zabawy. Zaczęliśmy od poznania nowej zabawy paluszkowej Gość*

* tekst zabawy znajduje się w materiałach dla Rodziców na chomikuj.pl

Wszyscy jednym głosem stwierdzili, bez cienia wątpliwości, że tym schowanym pod listkami gościem jest jeż, nasz bohater tygodnia.
Następnie zrobiliśmy piękne koło, w środku którego wybrana osoba udawała jeża i pokazywała nam co mamy robić.




Na dywanie siedzi jeż,
Co on robi to my też.
Jeżu, jeżu co mamy zrobić?
(...)
My lubimy bardzo jeże,
niech innego nam wybierze!







Po zjedzeniu pysznego śniadania, zabraliśmy się ochoczo do zabawy plastycznej i każdy z nas wykonał samodzielnie własnego jeżyka Jerzego.






Praca wbrew pozorom nie była łatwa, ponieważ łączyła w sobie kilka technik plastycznych z wykorzystaniem różnych materiałów. Każdy zaczął od kompozycji własnej jesiennych listków, pod którymi miał się schować na zimowy sen nasz jeżyk Jerzy (wyklejania było co niemiara!). Następnie przykleiliśmy jeża, któremu nie mogło zabraknąć plastelinowego noska, plastikowego oczka oraz buzi z kółeczka. Gdy już wszystko było zrobione, na koniec zostało jedynie dorysowanie flamastrem igieł jeżyka i nasze jeże były już szczęśliwe.

Dokładny reportaż fotograficzny nasi Rodzice znajdą w kronice grupowej na naszym koncie chomikuj.pl- życzymy miłego oglądania!

Dzisiaj również, przed wyjściem na plac zabaw, w szatni, rozmawialiśmy sobie na temat odpowiedniego ubioru w zależności od pogody, a co ważniejsze, co po kolei mamy zakładać. Dla przypomnienia, zapominalscy mają krótką ściągawkę w postaci obrazków, osobno dla dziewczynek i dla chłopców. Teraz już żadne z nas na pewno nie zacznie ubierania się do ogrodu od rękawiczek! :-)




piątek, 23 listopada 2012

Prawa Dziecka

 W tym tygodniu (20 listopada) przypada 53. rocznica uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych Deklaracji Praw Dziecka oraz 23. rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka

W tym dniu w wielu krajach obchodzony jest także Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W Polsce Dzień Dziecka świętujemy 1 czerwca, warto jednak wskazać datę 20 listopada, jako równie ważną dla dzieci. To świetna okazja, by przypomnieć wszystkim, że każde dziecko to Człowiek, posiadający swoje prawa.
Tego dnia Rzecznik Praw Dziecka zainaugurował również ogólnopolską kampanię społeczną Nie ma dzieci- są ludzie, która ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa i przypomnienie mu, że dziecko to pełnoprawny obywatel i należy mu się najwyższe poszanowanie. Kampania wpisuje się nie tylko w działania, które podejmuje co dzień Rzecznik Praw Dziecka, ale jest także połączona z obchodami Roku Janusza Korczaka. Wszak to właśnie Stary Doktor był pierwszym orędownikiem praw dziecka.
 
Niech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek,
Tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni,
Którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los odmienić,
Stworzyli dla Nas mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta - Spróbujcie dobrze zapamiętać!


MOJE  PRAWA


Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
a szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.
(artykuł 33,34 i 36 Konwencji o Prawach Dziecka)


Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi
 i mam prawo sam wybierać z kim się będę bawić.
(artykuł 13,15,16 i 17 Konwencji o Prawach Dziecka)


Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać
 i każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.
(artykuł 19,28,34,36 i 37 Konwencji o Prawach Dziecka)


Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,
 nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.
(artykuł 9 i 10 Konwencji o Prawach Dziecka)


Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,
Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.
(artykuł 16 Konwencji o prawach Dziecka)


Mogę żądać, aby każdy uznał moje prawa,
 a gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.
(artykuł 2,3,4,22,23, i 30 Konwencji o Prawach Dziecka)

 
Tak się tu w wiersze poukładały
Prawa dziecka na całym świecie,
Byście w potrzebie z nich korzystały
Najlepiej jak umiecie.

Na podst. Konwencji o Prawach Dziecka
Marcin Brykczyński „Pętliczek”

              
Dorośli!  Pamiętajcie, że dziecko ma:
  • Prawo do wyrażania swoich uczuć i myśli.
  • Prawo do własności.
  • Prawo do tajemnicy.
  • Prawo do bycia sobą.
  • Prawo do niewiedzy.
  • Prawo do szacunku.
  • Prawo do nauki przez zabawę.
  • Prawo do niepowodzeń i łez.
  • Prawo do upadków.
  • Prawo do radości.



W Polsce na straży tych praw stoi Rzecznik Praw Dziecka.
 Najważniejszymi aktami stanowionymi odnoszącymi się do dziecka są:
Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej
-
www.brpd.gov.pl
-
www.brpd.gov.pl/konstytucja.html
Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka
-
www.brpd.gov.pl
-
www.brpd.gov.pl/ustawa.html
Konwencja o Prawach Dziecka
-
www.brpd.gov.pl
-
www.brpd.gov.pl/konwencja.html

 

Segragotry na nasze prace plastyczne

Drodzy Rodzice,

Już są na swoim miejscu segregatory na nasze prace plastyczne, za które Wam gorąco dziękujemy! Każdy z nich jest podpisany imieniem dziecka.




A ponadto, w środku znajduje się strona tytułowa z misiem (z racji zobowiązującej nazwy grupy) oraz zdjęciem dziecka (każdy miał okazję wybrać sobie kolor strony, jaki najbardziej się podobał z czterech zaproponowanych).



Do segregatorów tych będziemy na bieżąco wkładali swoje prace plastyczne, aby powstała przez cały rok prawdziwa księga naszej twórczości. W nagrodę każdy z nas weźmie taką księgę do domu na wakacje, aby po latach mieć wzruszającą pamiątkę.