poniedziałek, 29 września 2014

W poszukiwaniu jesiennych śladów...

       Dzisiaj rozpoczęliśmy tydzień o jesieni i żeby żaden miś z naszej grupy nie miał wątpliwości co do tego, razem z panią stworzyliśmy w naszej sali jesienny kącik tematyczny, w którym zebraliśmy wszelkie pomoce dotyczące tematu. Niektórzy  z nas przynieśli własne materiały z domu żeby zaprezentować je kolegom. Trzeba przyznać, że kącik już od samego początku wzbudził niemałe zainteresowanie!



Przed śniadaniem  krótko przypomnieliśmy sobie w rozmowie co już wiemy na temat jesieni, ale najwięcej entuzjazmu wzbudziło powitalny koncert jesienny, w którym każdy kto chciał zagrał swoją jesienną melodię na powitanie na instrumencie kalimba. Następnie bawiliśmy się w jesienne listki, które w trakcie trwania muzyki latają niesione wiatrem, ale jak ucichnie muzyka a wraz  z nią i wiatr, listki cichutko opadały na ziemię.


Po śniadaniu udaliśmy się na rytmikę, na której śpiewaliśmy i bawiliśmy się do piosenki nie o niczym innym, tylko o jesieni:

1. Wesoła jesień słońcem się mieni.
Z drzewa na drzewo wiatrem gna.
Zanim się jesień w zimę odmieni,
 grę kasztanową dla nas ma.

Ref.: Grasz w kasztany? Gram!
Masz kasztany? Mam!
W kasztanową grę bawmy się!

2. Wesoła jesień, wesoła psotka
w grę kasztanową z nami gra.
Jesień wesoła kogo napotka
temu kasztany zaraz da.


Po zaśpiewaniu piosenki tworzyliśmy koło żeby pokazać gestami i ruchem jej tekst, następnie w parach do niej tańczyliśmy.



Na koniec każdy z nas miał okazję zagrać na wybranych instrumentach do jesiennej piosenki.



Po powrocie z rytmiki czekała nas niespodzianka- wyruszyliśmy na niespodziewaną wyprawę poszukiwawczą! Obiektem naszych poszukiwań były ślady jesieni, która odwiedziła pobliskie parki. Szukaliśmy jej wytrwale sprawdzając nawet najmniejsze znaki przez lupy, a wszelkie jesienne skarby zebraliśmy do naszego tematycznego kącika.






W drodze do drugiego parku spotkaliśmy dobrze znane nam drzewa z darami jesieni: kasztanowiec oraz orzech.




Wyprawa poszukiwawcza jesieni zakończyła się pełnym sukcesem! Każdy miś znalazł jakiś jesienny skarb. Dzięki temu w naszej jesiennej kolekcji są nie tylko piękne i kolorowe jesienne liście, ale również kasztany, łupiny od kasztanów, korale jarzębiny, orzechy włoskie i ich łupiny.
 

 A już jutro przed nami warsztaty ekologiczne zorganizowane przez bemowski urząd- umieramy z ciekawości co będziemy robić i jakiego tematu będą one dotyczyć!

sobota, 27 września 2014

Jesienny tydzień

Przed nami tydzień rozmów o jesiennej porze roku. 
W związku z tym zachęcamy Misie i ich Rodziców do przyniesienia na ten czas do przedszkola pomocy związanych z jesienią (książki, zdjęcia, skarby jesieni itp.).

Zamierzenia dydaktyczno- wychowawcze na październik



BARWY JESIENI
Realizowane treści programowe z podstawy:

 Obszar nr 3., obszar nr. 4, obszar nr. 11, obszar nr. 12.

Cele:
   Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych
   Poznawanie i nazywanie drzew, ich owoców i liści
   Kształtowanie umiejętności obserwacji
   Utrwalanie znajomości pór roku oraz ich cech charakterystycznych



JESIEŃ W SADZIE
Realizowane treści programowe z podstawy:

 Obszar nr 3., obszar nr. 4, obszar nr. 11, obszar nr. 12.

Cele:
   Poznawanie i nazywanie drzew owocowych
   Ćwiczenie umiejętności porównywania owoców
   Poznanie budowy owoców
   Doskonalenie koordynacji wzrokowo- ruchowej
   Poznawanie sposobów przetwarzania owoców



JESIEŃ W OGRODZIE: WARZYWA
Realizowane treści programowe z podstawy:

 Obszar nr 3., obszar nr. 4, obszar nr. 11, obszar nr. 12.

Cele:
   Poznanie wyglądu i nazw wybranych warzyw
   Zachęcanie do jedzenia warzyw
   Kształtowanie umiejętności określania cech charakterystycznych przedmiotów
   Utrwalanie wiadomości dotyczących jesiennych zbiorów warzyw



STRAŻ POŻARNA
Realizowane treści programowe z podstawy:

 Obszar nr 3., obszar nr. 4., obszar nr. 5.,  obszar nr. 13, obszar nr. 14, obszar nr. 15.

Cele:
   Zapoznanie z funkcjonowaniem remizy straży pożarnej oraz pracą strażaka
 Poznanie i utrwalanie numeru alarmowego straży pożarnej oraz sposobu informowania o zagrożeniu
   Kształtowanie świadomości znaczenia i charakteru pracy strażaka

Jakie to znaki? Jakie to linie?

       Na jednym z naszych ostatnich zajęć w tym tygodniu dotyczących ruchu drogowego rozmawialiśmy o różnych rodzajach znaków. Nie było to łatwe zapamiętać nazwy ich rodzajów, dlatego pomagaliśmy sobie przykładowymi obrazkami oraz krótkimi wierszykami:

Trójkąty żółte z brzegiem czerwonym, z rysunkiem czarnym jak pióra kawcze,
mówią: "Uważaj na mój rysunek!". I są to ZNAKI OSTRZEGAWCZE.


Te duże koła z brzegiem czerwonym, które z daleka widać od razu,
"Nie wolno!"- krzyczą głosem donośnym, bo to są właśnie ZNAKI ZAKAZU.


Mniejsze zaś koła, z niebieską twarzą i białą strzałką jak ptasi pazur,
mówią stanowczo: "Jedź jak ci każę!". Dlatego są to ZNAKI NAKAZU.


A prostokąty oraz kwadraty. te z tłem niebieskim, stojące z gracją,
INFORMACYJNE są to ZNAKI, bo zawsze służą informacją.

Następnie każdy z nas losował obrazek z danym znakiem drogowym i jego zadaniem było pokazać go grupie, nazwać jaki to rodzaj znaku oraz ułożyć w odpowiednim miejscu, gdzie były inne znaki tego rodzaju. Po wykonaniu zadania doszliśmy do wniosku, że nie nikt nie miał problemu z położeniem w dobrym miejscu swojego znaku, ale gorzej było z zapamiętaniem i rozpoznaniem jaki jest to rodzaj znaku.




Po ułożeniu wszystkich znaków uważnie im się przyjrzeliśmy i zauważyliśmy, że znajdują się na nich różnego rodzaju linie. Pani zdradziła nam jak się dane linie nazywają- mogą być: poziome (to takie leniuchy, które cały czas leżą i odpoczywają), pionowe (te linie zawsze stoją na baczność) oraz ukośne (one są nieco zwariowane i zawsze stoją przekrzywione). Aby lepiej zapamiętać nazwy i wygląd poszczególnych linii, każdy z nas najpierw kreślił je w powietrzu oraz palcem po podłodze. 
Następnie pani zaprosiła nas do zabawy ruchowej, w której w trakcie brzmienia instrumentu skakaliśmy po całej sali, w przerwie pani mówiła nazwę danych linii a my za pomocą ciała musieliśmy pokazać jak te linie wyglądają. Najgorzej było pokazać linie ukośne, ale nie poddawaliśmy się.




Potem dla uspokojenia oddechu, robiliśmy sobie nawzajem w parach masażyki- kreśliliśmy sobie na plecach linie poziome, pionowe, a na końcu ukośne.



Na lepsze utrwalanie znajomości nazw poszczególnych linii, każdy z nas dostał kartkę papieru oraz dwie nitki wełny i po kolei układaliśmy z nich linie poziome, pionowe oraz ukośne.





Tak nam się spodobało to czarowanie z nitek, że poprosiliśmy o kolejne zadania. W ten sposób układaliśmy koła, trójkąty, a na koniec każdy czarował ze swoich nitek obrazek jaki mu się tylko wymarzył i okazało się, że wszyscy są niezwykle pomysłowi i kreatywni!




Po skończeniu zadań każdy z nas utrwalał zdobytą wiedzę w karcie pracy, gdzie mieliśmy za zadanie kreślić po śladzie różne linie oraz kończyć szlaczek.









Czwartkowe spotkanie z psem

        W czwartek mieliśmy wiele przeżyć w związku ze spotkaniem na sali gimnastycznej, na której poznaliśmy Panią Agatę oraz jej psa Dżiję. Niektórzy w pierwszej chwili przestraszyli się głównego bohatera spotkania, ale szybko się przekonali, że Dżija nic nikomu nie zrobi i bardzo lubi spotykać się z dziećmi.


Na początku, kto chciał, mógł się przywitać z Dżiją poprzez wyciągnięcie ręki, na której czekał na nią przysmak.



Na spotkaniu tym bardzo dużo rozmawialiśmy na wszelkie tematy związane z psami. Dowiedzieliśmy się też wielu ciekawych rzeczy, m.in.:
  • Jak spotkamy na ulicy psa, który nam się spodoba, najpierw należy zapytać jego właściciela czy możemy pogłaskać pieska.
  • Pies nie lubi być głaskany po głowie (pozwalają nam na to, bo nas kochają). Psy lubią być głaskane po brzuchu i po pupie.
  • Nie wolno ciągnąć psa za ogon, bo go to bardzo boli.
  • Psy nie mówią, ale mają swój psi język, który wyrażają poprzez własne ciało: są sztywne albo luźne, gdy są zadowolone.
  • Psy mają takie same zęby jak my i dziury też mogą mieć takie same jak ludzie, dlatego należy myć psu jego zęby.
  • Pies musi min. 3 razy wyjść na spacer w ciągu dnia, a najlepiej jakby to było pięć razy.
Po tym spotkaniu już wiemy dokładnie jak należy się opiekować psem i jakie trzeba stosować zasady bezpieczeństwa wobec obcych nam psów. Każdy już chyba miś z naszej grupy zrozumiał niejedno zachowanie czworonożnych przyjaciół ludzi.



 Na koniec spotkanie czekała nas zabawa w formie zadań dla dwóch grup. Jedni z nas mieli przygotować picie dla Dżiji poprzez przelewanie z kubeczka do kubeczka wody żeby nic się nie wylało po drodze (ostatnia osoba wlewała to, co zostało do miski psa). Natomiast druga grupa musiała przygotować jedzenie dla naszego czworonożnego gościa- należało poprzez łapki w kształcie psiej głowy wkładać psie przysmaki do miski. Obie grupy wywiązały się z zadania znakomicie!



W podziękowaniu za przygotowane jedzenie i picie Dżija na pożegnanie pokazała nam kilka sztuczek, m.in. szczęknęła na komendę, przybiła piątkę swojej pani oraz kręciła się kółko.