środa, 31 października 2012

Tak się zachmurzyło...

W związku z obfitymi opadami śniegu, w tym tygodniu, przez kilka dni, bawiliśmy się do piosenki pt. "Tak się zachmurzyło" według Metody Dobrego Startu M. Bogdanowicz.  
Założeniem tej metody jest wszechstronne wspomaganie rozwoju psychoruchowego dziecka przez jednoczesne rozwijanie funkcji wzrokowych, słuchowych, językowych, dotykowo- kinestetycznych i motorycznych oraz ich współdziałania, czyli integracji percepcyjno- sensorycznej (funkcje te leżą u podstaw złożonych czynności czytania i pisania).
Nasza przygoda zaczęła się od dobrze znanej zabawy "Tańczymy labada", gdzie mieliśmy za zadanie znaleźć wymienione części ciała i trzymając się za nie, tańczyliśmy w kółeczku. Następnie obejrzeliśmy obrazek dotyczący treści piosenki, o którym sobie porozmawialiśmy i wyjaśniliśmy niektóre kwestie, ćwicząc nasze kompetencje językowe:





Po rozmowie na temat obrazka, słuchaliśmy nowo poznanej piosenki i sprawdzaliśmy czy treść obrazka zgadza się z tekstem utworu- okazało się, że tak :-)

Tak się zachmurzyło słonko się ukryło.
Pada, pada śnieżek biały dawno go nie było 2x

Chodźmy na saneczki, chłopcy i dzieweczki.
Pojedziemy wszyscy razem z wysokiej góreczki 2x

Po tym wszystkim nie pozostało nam nic innego jak pobawić się w jazdę na sankach i lepić śnieżne kulki... niestety z kartek papieru.


Po naszych zimowych szaleństwach "na niby" oglądaliśmy wzór do piosenki i uczyliśmy się je malować palcem "na niby" kropeczki przypominające płątki śniegu.
Gdy udało nam się zrobić rzecz najtrudniejszą, czyli rysować palcem kropeczki na kartce i śpiewać jednocześnie piosenkę, każdy z nas odtworzył wzór poprzez lepienie małych kuleczek z białej plasteliny i naklejanie ich na kartkę, dzięki czemu wyćwiczyły nam się paluszki i mięśnie dłoni.



No cóż, nie możemy się doczekać kiedy spadnie następny śnieg i będzie go więcej niż obecnego...


wtorek, 30 października 2012

Nasze muzykowanie na rytmice

Dzisiaj po raz kolejny mieliśmy rytmikę, na której nie tylko ćwiczyliśmy do występu na pasowanie, ale również poznaliśmy nową piosenkę:

Miś i Margolcia oraz Agnieszka – teksty piosenek

PIOSENKA NA CHŁODNE DNI

Umiem włożyć już buciki,
Kurtkę zapiąć na guziki.

Ref. Chociaż trochę zimno dziś
To na spacer warto iść.

Rękawiczki mam w kieszeni,
Więc nie boję się jesieni.
Ref.

Gdy na nogach mam kalosze,
Ja się deszczu nie wystraszę.
Ref.

Popatrz, śnieg zaczyna prószyć,
Czapkę wciągam więc na uszy.

Zachęcamy Rodziców do śpiewania razem z dziećmi w domu (dla chętnych na koncie chomikuj.pl umieszczone zostało nagranie mp3, co zdecydowanie ułatwi opanowanie melodii piosenki)! Może Dzieci za to w nagrodę zdradzą tajemnicę co pokazujemy w trakcie jej śpiewania…




czwartek, 25 października 2012

Idzie lasem Pani Jesień


Temat, który omawiamy w tym tygodniu to “Idzie lasem Pani Jesień”. Dzięki znakomitej aurze panującej za oknem (pięknej złotej polskiej jesieni), możemy spacerować po naszym ogrodzie przedszkolnym i zaznajamiać się z atrybutami tej pory roku.

Poznaliśmy trzy rodzaje drzew (dwa z nich rosną na wydzielonej dla Nas części ogrodu, a trzecie kawałek dalej), które jesienią rodzą pyszne owoce: jabłoń, grusza, orzech. Oglądaliśmy ich liście i potrafimy powiedzieć które są “duże”, a które “małe”. Wprawialiśmy je w ruch poprzez dmuchanie (ćwiczenia oddechowe).

W naszej sali, tańczyliśmy jak listeczki wirujące na wietrze, reagowaliśmy na sygnał dżwiękowy - kiedy grzechotka udająca wiatr przestawała grać, znaczyło to że listeczki opadają na ziemię. Nikt z Nas się nie pomylił!

Znamy wygląd wiewiórki oraz jej zwyczaje - gromadzenie zapasów orzechów na zimowe dni. Ulepiliśmy ich trochę z plasteliny, aby nieco jej pomóc. Była super zabawa! Mieliśmy okazję poznać nowy materiał plastyczny, poza tym bawiąc się plasteliną rozwijaliśmy nasze zdolności manualne, ćwiczyliśmy mięśnie dłoni.




Bawiliśmy się z naszymi misiami (ponieważ w sali na półeczce stoi całe mnóstwo misiów, które pomagają Nam w różnych ćwiczeniach). Były szalone tańce z misiem w parze, była również misiowa gimnastyka. Poszerzyliśmy swoją wiedzę matematyczną i nauczyliśmy się określać położenie przedmiotów w przestrzeni. Każdy już wie jak posadzić misia “na” krzesełku lub “pod” krzesełkiem.




W tym tygodniu planujemy jeszcze pomóc Naszemu Panu dozorcy i przy pomocy grabków - zabawek, dokonać porządków jesiennych - krótko mówiąc BĘDZIEMY GRABIĆ LIŚCIE!!!

piątek, 19 października 2012


A dzisiaj nasze Misie wzięły udział po raz kolejny udział w koncercie muzycznym z cyklu Filharmonia Przedszkolaka, słuchając licznych utworów na kwartet smyczkowy. Dzięki temu zapamiętaliśmy jak brzmią i wyglądają skrzypce, altówka i wiolonczela. Dowiedzieliśmy się, że w muzyce może być wiele przeciwieństw, dzięki czemu może być ona cicha i głośna lub wolna i szybka. Niektórzy z nas mieli nawet okazję dyrygować prawdziwą batutą dyrygenta! A znów inni mieli szansę pograć razem z kwartetem smyczkowym na instrumentach perkusyjnych- po takim występie nie powinno być wątpliwości, że dzieci w naszym przedszkolu są bardzo zdolne i muzykalne!
Zapraszamy na reportaż fotograficzny z tego koncertu na koncie chomikuj!


A przed nami kolejny tydzień tematyczny, dotyczący jesieni- gorąco zachęcamy Rodziców do jesiennego spaceru w wolnej chwili, pozbierania jesiennych skarbów i podzielenia się nimi z całą grupą w przedszkolu!

środa, 17 października 2012

Dzień dobry, listonoszu!

 

Chodzi listonosz tu i tam.
Puka do mieszkań stu.
Ja listonosza dobrze znam
- dzień dobry - mówię mu,
- dzień dobry, dzień dobry
- witam pana!
Czy przyniósł pan w torbie
listy dla nas.
Torba jest wypchana aż do dna...
Może pan paczkę dla dzieci ma.
 
 
W tym tygodniu rozmawiamy z dziećmi o pracy listonosza oraz o poczcie. W związku z tym zorganizowaliśmy w sali mały kącik tematyczny, gdzie nasze Przedszkolaki mogą każdego dnia oglądać tematyczne książeczki, ilustracje oraz obrazki poznając coraz lepiej m.in. pracę listonosza. W ten sposób nie tylko poszerzamy naszą wiedzę, ale również ubogacamy nasze słownictwo o nowe wyrażenie związane z pocztą. Umiemy też odgadywać zagadki pocztowe bez najmniejszego problemu, co przecież nie jest łatwą sprawą!


Aby jeszcze bardziej utrwalić naszą wiedzę zrobiliśmy dzisiaj pracę plastyczną, w której malowaliśmy na wybrane indywidualnie kolory koperty z listami. W ten sposób nie tylko ćwiczyliśmy naszą koncentrację, ale również znajomość kolorów i umiejętność liczenia narysowanych kopert.


Duuużo radości sprawiają nam zabawy ruchowe, gdzie na niby sami zamieniamy się w listonosza i dostarczamy listy na różne śmieszne sposoby (skacząc, chodząc do tyłu lub na paluszkach), uczymy się też w tych zabawach współdziałania w grupie, co wymaga przekazywanie sobie po kolei listów w kopercie do śpiewanej piosenki.

A już jutro poznamy drogę listu od nadawcy do adresata poprzez słuchanie opowiadania o tym, jak Julka i Bartek wysłali swój list do cioci.


Gorąco zachęcamy Rodziców do odwiedzenia razem z dziećmi poczty! A może przy okazji uda się kupić prawdziwy znaczek pocztowy i wysłać list lub pocztówkę??:-)

Nowy rok przedszkolny

Jeszcze raz serdecznie witamy w pierwszym roku przedszkolnej przygody
nasze kochane Misie i ich Rodziców!
Życzymy wszystkim kolejnych
sukcesów, uśmiechów od ucha do ucha,
nowych przygód i wyzwań
każdego dnia oraz duuuuużo zabawy!

Jednocześnie przepraszamy za dotychczasową ciszę na blogu naszej grupy, związanej z m.in. intensywną adaptacją dzieci. Za zrozumienie dziękujemy  i obiecujemy poprawę!;-)